top of page
bence-balla-schottner-qlI3l5Y7kQ0-unsplash.jpg

A klaszter célja a kutatás-fejlesztés, az új technológiák kidolgozása és a fenntartható gazdaság támogatása. Tevékenysége során elkötelezetten segíti az innovációt és a digitalizációt, amelynek eredményeként több jelentős projekt valósult meg. A klasztermenedzsment kiemelt figyelmet fordít a tagok bevonására és az együttműködések ösztönzésére, így a tagok sikeresen pályáznak hazai és uniós forrásokra. Az együttműködések révén számos innovatív projektötlet született. Emellett kisebb munkacsoportok is alakultak, amelyek hozzájárultak a Balaton térségének gazdasági és innovációs fejlődéséhez.

Smart city munkacsoport

A Smart city munkacsoport célja innovatív térinformatikai rendszerek fejlesztése, amelyek gyorsabbá és hatékonyabbá teszik a hazai városfejlesztési projekteket. Az egyik kiemelkedő eredményük a Balatonfüredi Komplex Térinformatikai Irányítási Rendszer, amely digitális megoldásokkal segíti a városüzemeltetést. A rendszer központi elemeként egy térinformatikai irányítópult jött létre, amely integrálja a különböző adatforrásokat és érzékelőket, lehetővé téve a valós idejű monitoringot. A projekt részeként okosmérőket telepítettek, amelyek távoli fogyasztásmérést és elemzést biztosítanak, hozzájárulva a fenntartható energiafelhasználáshoz. Az intelligens parkolási rendszer bevezetése gyorsabb és kényelmesebb ügyintézést tett lehetővé a helyi lakosok és turisták számára. Emellett egy okosváros-applikáció is készült, amely naprakész információkkal segíti a lakosokat és a látogatókat, javítva a városi életminőséget.

BalatonMonitoring munkacsoport

A BalatonMonitoring munkacsoport célja a Balaton vízminőségének és medermorfológiájának hosszú távú megfigyelése korszerű technológiák segítségével. A csoport egyik kiemelkedő projektje a "Balaton meder és vízminőség monitoring pilot", amely automatizált mérésekkel és felhőalapú adatkezeléssel tette lehetővé a vízminőség valós idejű elemzését. A projekt során különböző paramétereket, például a pH-értéket, az oldott oxigén szintjét és a zavarosságot vizsgálták, miközben az adatokat egy digitális rendszerben elemezték. A munkacsoport eredményei hozzájárulhatnak a Balaton hosszú távú védelméhez, valamint egy szélesebb körű, automatizált vízminőség-megfigyelési rendszer kialakításához. A műholdas Sentinel-adatok felhasználásával a tó algavirágzásának és egyéb vízminőségi változásainak vizsgálatát is megkezdték. A munkacsoport további lehetőségeket is elemzett, például mérőeszközök kompokra és turistahajókra történő telepítését, amely a folyamatos adatgyűjtés révén még pontosabb környezetvédelmi stratégiák kidolgozását segítheti elő.

Székhely/Klaszteriroda

1054 Budapest, Báthori utca 3. 1. emelet (Balatontérségi Nonprofit Kft.)

+36 20 445 8051

klaszter<kukac>balatontersegi.hu

Copyright Ⓒ Balatontérségi Nonprofit Kft. | Minden jog fenntartva

bottom of page